Android 13, Tek Bir eSIM'de İki Hat Kullanmaya İzin Verecek!

Android 13, Tek Bir eSIM'de İki Hat Kullanmaya İzin Verecek!

Arama motoru devi Google, kullanıcıların tek bir eSIM'de farklı operatörlerden iki hücresel bağlantı hattını etkinleştirmesine imkan tanıyan patentli bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu yeni teknoloji Çoklu Etkin Profiller veya kısaca MEP olarak adlandırıldı ve muhtemelen bu yıl içerisinde Android 13 ile gelecek. 

Bildiğimiz bir eSIM sistemi, aynı anda birden fazla profili depolayabiliyorken, aynı anda yalnızca tek bir SIM profilinin etkin kalmasına izin veriyor. Bu, telefonunuzda iki hücresel hat kullanmak isteyenlere, iki ayrı eSIM yuvasına ya da hibrit eSIM + fiziksel SIM sistemine sahip olmasını gerektiriyordu. 

Bir eSIM yongası, bir modeme fiziksel bir arabirim (kablolar veya veri yolları) aracılığıyla bağlanmaktadır, fakat fiziksel arabirim yalnızca tek bir iletişim kanalını desteklemektedir; bu aynı anda yalnızca tek bir SIM profilinin etkin kaldığı anlamına geliyor. 

Özetle, iki operatörden SIM profillerini tek bir eSIM modülünde indirebilir ve aynı anda sorunsuz bir şekilde aktif tutabilirsiniz.

Google'ın MEP'yi Pixel telefonlarda test ettiği bildiriliyor ve bu özelliğin Android 13'ün yakında çıkacak genel beta sürümüyle birlikte gelmesini bekliyor. Pixel telefonlarda, temel MEP değişiklikleri önceden yüklenmiş SIM Manager uygulaması tarafından gerçekleştirilecek.