ANHEDONİ NEDİR?

Anhedoni; kişinin yapmaktan büyük keyif aldığı şeylerden artık hiç haz duyamaması durumu olarak adlandırılır. Bu kimi zaman bir çikolata yemek kadar basit bir şey iken kimi zaman çok daha büyük sonuçları olan durumlardır.

ANHEDONİ NEDİR?

Hayattan keyif almıyorum, artık hiçbir şey bana tat vermiyor, canım hiçbir şey yapmak istemiyor gibi cümleleri hayatımızda sıklıkla kullanırız. Bu tip bıkkınlıklar genelde geçicidir. Örneğin bir ayrılık sonra bu sorunlar gün yüzüne çıkabilir. Bu tamamen duygu değişimi ile alakalıdır. Ancak bu durum giderek çoğalıyorsa, zevk alanları daralıyorsa ve kişinin sosyal hayatı tamamen etkileniyorsa işte o zaman anhedoni hastalığı söz konusu olabilir.

Anhedoni; başlı başına bir psikolojik hastalık değildir. Daha belirgin psikolojik hastalıkların alt kolu olmasına rağmen anhedoni yaşayan kişinin asıl rahatsızlığının tespit edilmesinde önemli bir rol oynar. Bipolar bozukluk, şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu gibi temel rahatsızlıkların alt kolu olan anhedoni; aynı zamanda büyük bir ameliyat sonrası, Parkinson gibi kişinin gündelik hayatını etkileyen bir rahatsız sürecinde de görülebilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin sosyo-ekonomik durumundaki değişiklikler de anhedoni hastalığını tetikleyebilmektedir.

Anhedoni hastalığı; beyindeki ödül mekanizmasında bir sıkıntı olduğunu göstermektedir. Ödül mekanizması hak etme-alma güdüleri ile çalışmaktadır. Örneğin; kişi evinden 2 saat uzakta bir pizza yediğinde ve daha sonra aynı pizzayı tekrar yemek istediğinde beyin bunun 2 saatlik mesafe için değer olması durumunu gözetmesi ödül sisteminin çalışma prensibi olarak tanımlanabilir. Anhedoni hastalığında ise beyin kişinin herhangi bir ödüllendirmeye layık olmadığı düşüncesi ile çalışır. Anhedoni hastaları bu yüzden extreme sporlara fazla ilgi duyabilirler. Beyin yeniden haz alabilmek için yeni yollar aramaya başlar.

Anhedoni hastalığı tespit edilmesi kolay bir hastalık olmasına rağmen tedavi süreci oldukça uzundur. Kişinin beyninde yeterli miktarda üretilmeyen seratonin hormonunun tekrar belli bir seviyeye getirilmesi sağlanmaktadır. İlaç tedavisinin yanı sıra kişi terapilerle de tekrar hissetmeye ve haz almaya başlaması sağlanmaktadır. Kendinizde bu ve benzeri bir durum hissediyorsanız acilen bir uzmandan yardım almanız ve en kısa sürede uygun bir tedaviye başlamanız gerekmektedir