CAPGRAS SENDROMU

Capgras Sendromu 1923 yılında Fransız profesör Capgras ve yardımcısı Reboul Lachaux tarafından tespit edilmiştir. İsmini profesör Capgras’tan alan hastalık; kişinin çevresinde gördüğü tanıdık yüzlerin birer sahtekar olduğuna inanması durumudur.

CAPGRAS SENDROMU

Capgras Sendromu tespit edilmesi oldukça zor psikolojik hastalıklar arasında yer almaktadır. Yapılan incelemeler bu hastalığın şizofreninin bir kolu olduğunu doğrulamıştır. Bazen yolda yürürken veya bir kafede otururken gördüğümüz bir kişi bize tanıdığımız biri gibi gelebilir. Fakat ya tanıdığımız insanlar aslında başkalarıysa ve bizim tanıdığımız kişilerin yerine geçtilerse? İşte Capgras Sendromu tam olarak kişide bu sanrıları ortaya çıkarır. Bu durumu yaşayan kişiler kendilerini büyük bir komplonun içine düşmüş gibi hissetmektedir. Yapılan incelemelerde genellikle hastalığın çocukluk yıllarında belirti vermeye başladığı tespit edilmiştir. Bilinen Capgras Sendromları arasında bir çocuğun anne ve babasının gerçek anne babası olmadığını iddia etmesi ile kaydedilmiştir.

Psikoloji dünyasında bu hastalığın kökeni hala araştırılmaktadır. Hastalığa sebep olan tetikleyici unsurun ne olduğunu bilim insanları henüz tespit edemese de manik depresif kişilerde bu hastalık gözlemlenmiştir. Hastalığa sahip kişilerin sosyal hayatı büyük ölçüde kısıtlanmaktadır. Tanıdığı herkesin sahtekar olduğunu düşündükleri için bir noktadan sonra evden çıkamama, çalışamama, insanlarla iletişim kuramam gibi sorunları beraberinde getirir. Tedavisi oldukça zor ve sancılıdır. Bu hastalığa sahip kişilerin çoğunun hastaneye yatarak tedavi olması gerekmektedir. Belli ilaçların yanı sıra kişide bulunan diğer psikolojik hastalıklar tespit edilerek tedaviye başlanır. Bu sayede sanrıları azaltmak mümkün olabilmektedir.