Getir’i Amsterdam’da Engelleyen Şok Bir Karar Alındı!

Amsterdam sakinlerinin şikayetleri üzerine şehirde yeni teslimat depolarının açılmasına 1 yıl engel getirildi. Hızlı büyüme hedefleyen Getir karardan pek memnun değil.

Getir’i Amsterdam’da Engelleyen Şok Bir Karar Alındı!

Başta ülkemiz ve tüm dünyada en hızlı büyüyen girişimlerinden olan Getir, pandemi döneminde yurt dışına karşı adımlar atarak gücüne güç katmıştı. Londra, New York, Lizbon gibi pek çok şehre açılan Getir platformuna Amsterdam’dan şok bir karar alınarak adeta işlerinin önünde taş koyuldu diyebiliriz. 

Amsterdam şehir yönetiminin aldığı karar, karanlık oda olarak tabir edilen ve hızlı teslimat şirketlerinin dağıtım merkezi olarak kullandığı depoların yenilerinin açılmasına bir yıl boyunca izin vermeme kararı alındı. Kentte Getir'in yanı sıra Zapp, Gorillas, ve Flink gibi hizmetler de bulunuyor. Karar özellikle hızlı büyüyen teslimat şirketlerine darbe niteliğinde olduğu açıkça gözler önünde. 

Hızlı bir teslimatı hedefleyen şirketler kent merkezlerini tercih ederek ürün tedariğinde en hızlı olmayı hedefliyordu. Araçların kaldırımları işgal etmesi veya geç saatlerde gelen nakliye kamyonları nedeniyle kent sakinlerinin tepki almasına neden oldu. Şehirde 30 civarında teslimat noktası bulunuyor. Üstelik bir market şeklinde işletilmediği için lisans da gerekmiyordu. 

Kent yönetimi 1 yıllık süre boyunca yeni teslimat noktalarına izin verilip verilmemesi veya hangi şartlarda izin verileceği gibi konuları değerlendirecek.