HATŞEPSUT

Mısır tarihinin bilinen ilk kadın firavunu olan Hatşepsut; Kleopatra ve Nefertiti’den daha güçlü olması ile bilinmektedir.

HATŞEPSUT

Hatşepsut; 18. Hanedana mensup bir kadın firavundur. 21 yıl boyunca hükmettiği Mısır; bu dönemde en zengin ve parlak çağını yaşamıştır. Gerekmedikçe savaşa girmemesi ile bilinen Hatşepsut; savaşa girdiğinde ise en önde savaşarak ordusuna liderlik etmektedir. Mısır’da o dönem yaygın olan kardeş evliliklerinden dolayı Hatşepsut; kardeşi Thutmose ile evlendirilmiştir. Tıpkı annesi gibi sürekli kız doğurmasından dolayı Thutmose; ikinci eş olarak kendine bir dansöz seçmiştir ve bu dansöz kadından bir oğlan çocuğu dünyaya gelmiştir. Thutmose; Hatşepsut’un gazabından korktuğu için bu çocuğun tüm bakımını Hatşepsut’a vermiştir. Hatşepsut ise çocuğu kendi evladı gibi benimseyerek iyi bir savaşçı olarak yetiştirmiştir.

Kocası Thutmose öldüğünde onun yerine geçerek hükümdarlığını ilan eden Hatşepsut; Mısır tarihinin bilinen bir çok yapısına öncülük etmiştir. Hatşepsut; kendi bünyesinde çalışan mimarlardan biri olan Senmut’a aşık olmuştur. Senmut’u daha fazla görebilmek adına öldükten sonra gömüleceği tapınağın yapım görevini Senmut’a vermiştir. Bu tapınak Anıtkabir’in yapımına ilham olmuştur.

Hatşepsut’un mumyası 1903 yılında Krallar Vadisinde bulunmasına rağmen bundan tam 104 yıl sonra kimliği belirlenmiştir. Arkeologlar yapılan inceleme esnasında üzerinde Firavun Hatşepsut yazan bir diş bulmuş ve diş mumya ile tam olarak uyum sağlamıştır. Böylece bu mumyanın Hatşepsut’a ait olduğu ortaya çıkmıştır. Alanında uzman kişiler tarafından yapılan incelemeler sonucunda; Hatşepsut’un kemik kanserinden öldüğü ortaya çıkmıştır.