Intel Core-P İşlemciler Ortaya Çıktı!

Dizüstü bilgisayarlar için tanıtılmış olan Intel Core-P serisi işlemciler yüksek performans değerlerine nazaran daha çok düşük enerji tüketiminde kullanıcılara sunmayı amaçlıyor.

Intel Core-P İşlemciler Ortaya Çıktı!

CES 2022 fuarında performans odaklı Alder Lake işlemcilerini duyuran Intel yavaş yavaş yeni adımlarını bizlere göstermeye başladı. H serisinin altına yerleşen ve ultra ince dizüstü bilgisayarları hedefleyen Intel Core-P işlemciler uzun bir bekleyişin ardından duyuruldu.

Intel normalde P isimlendirmesini grafik birimi olmayan masa üstü işlemciler için kullanmıştı sonrasında F olarak devam seriye devam etmişti. Mobil tarafa bakarsak P isimlendirmesi ultra hafif dizüstü bilgisayarları temsil edecek ve 28W TDP temel değerine sahip olacak. 

Core i7-1280P seride amiral gemisi. 6 adet performans ve 8 adet verimlilik çekirdeği olan işlemci 4800MHz turbo hızlara ulaşabiliyor. Intel Xe grafik birimi 96 kümeli ve 1450MHz hızında çalışıyor. 

 4 performans çekirdeği ve 8 verimlilik çekirdeğine sahip 4 işlemci bulunuyor. Bunların turbo hızları, grafik hızları ve ön bellekleri farklılaşıyor. En düşük seviyede ise 2 performans çekirdeği ve 8 verimlilik çekirdeği olan Intel Core i3-1220P yer alıyor.

Turbo Boost Max 3.0 özelliği ile bir adet performans çekirdeği diğerlerinden daha yükseğe hız aşırtılabiliyor. Bu da 5GHz civarı oluyor. Bellek tarafında DDR4-3200 ve DDR5-4800 destekleri mevcut.