KISKANÇLIK ATEŞİ: OTHELLO SENDROMU

Shakespeare’ın ünlü oyunu Othello’yu duymuşsunuzdur. Kıskançlığın ütopik boyutlara ulaştığı Othello Sendromu işte tam da bu hikayeden adını alıyor.

KISKANÇLIK ATEŞİ: OTHELLO SENDROMU

Herkes sevdiği insanı kıskanır. Bu dozunu aşmadığımız sürece oldukça normaldir. Sevdiğimiz kişiye kimse yan gözle bakmasın, kötü bir şey söylemesin isteriz. Özellikle erkekler sevdiği kadınları dışarıdan bir tehdit unsuruna karşı sürekli korumak ister. Normal boyutların dışında bir kıskançlık yaşanıyor ise bu mutlaka Othello Sendromu vakasıdır. Kişi sevdiği insanı ona zarar verebilecek kadar çok kıskanıyorsa orada bir sıkıntı aramak gerekir. Othello Sendromu oldukça yaygın bir hastalıktır. Günümüzde sıklıkla izlediğimiz hatta bazen şahit olduğumuz kadına şiddet durumlarının yaklaşık %90’ı kıskançlıkla ortaya çıkmaktadır. Şakaya alınmayacak kadar ciddi bir hastalık olan Othello Sendromu; kıskanan kişinin şiddete başvurmasına ve hatta cinayet işleme noktasına kadar gelmesine sebep olmaktadır. 2013 yılında Amerika’da bir adam kıskandığı için önce karısını boğmuş, sonra da kendini öldürerek hayatına son vermiştir.

OTHELLO OYUNUNUN HİKAYESİ

Othello oyunu sendromun birebir aynısını anlatan bir hikayede oluşur. Saygın, zengin, burjuva olan Othello; sevdiği kadın Desdemona ile delicesine bir aşk yaşamaktadır. Aşklarını taçlandırmak için evlenen Othello ve Desdemona mutlu bir hayat yaşarken; Desdemona Othello’nun verdiği mendili kaybedince olayların seyri değişir. Othello; Desdemona’nın kendisini aldattığını düşünmeye hatta bu düşünceler yüzünden kafayı yeme noktasına gelir. Her hikayede olduğu gibi bu hikayenin de kötü karakteri Iago mendili bulur ve bir plan kurar. Bu plan sayesinde Othello; Desdemona’nın kendisini Cassio ile aldattığına emin olur ve önce Cassio’yu daha sonra Desdemona’yı öldürür. Çirkin gerçek ortaya çıkınca pişmanlıktan ve vicdan azabından Othello kendi canına da kıyar ve Iago idam edilir.

OTHELLO SENDROMU BELİRTİLERİ

Othello Sendromuna sahip kişilerde bazı belirtiler hastalığın tanısını koymaya yardımcı olmaktadır. Bu sendroma sahip kişi ilk olarak hayatındaki kişiyi oldukça kısıtlama başlar. “Onu giyemezsin!”, “oraya gidemezsin!”, “yanında kim var?” gibi cümleler ile sevdiği kişiye psikolojik baskı uygulamaya başlar. Bu durum sendroma sahip kişide aldatılma ve terkedilme korkusunu beraberinde getirir. Sürekli kafasında senaryolar kurmaya başlayan kişi; sevdiğinin hayatını zindan etmeye başlar. Othello Sendromuna sahip kişilerde gözle görülür bir şekilde özgüven eksikliği, narsist kişilik bozukluğu görülür. Daha sonra hayatındaki kişiye hakaretler etmeye ve o kişinin özgüvenini zedelemeye yönelik hareketler başlar. Othello Sendromuna sahip kişi; paranoyanın da etkisi ile kontrolden çıkar ve tehditler savurmaya başlar. En sonunda bu tehditleri uygulamaya yönelik fiziksel şiddet gösterir ve hatta bu durum cinayete kadar gidebilir.

OTHELLO SENDROMU TEDAVİSİ

Othello Sendromu tedavi edilebilir bir psikolojik hastalıktır. Bu sendromu yaşayan kişi alanında uzman bir doktordan yardım alarak kıskançlık krizlerinin önüne geçebilir. Bunun yanı sıra doktor; sendromu tetikleyen herhangi başka bir rahatsızlık keşfederek bunun da tedavisine başlayabilir. Kendinizde veya hayatınızdaki kişide böyle bir durum hissederseniz muhakkak uzman bir doktordan yardım almalısınız. Böylece doğabilecek kötü durumların önüne geçebilirsiniz.