Microsoft, Apple'ı Geçerek Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu!

Microsoft, Cuma günü Apple'ın piyasa değerini geçerek dünyanın en değerli açık şirketi unvanına sahip oldu.

Microsoft, Apple'ı Geçerek Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu!


Teknoloji devi Microsoft, cuma günü Apple'ın piyasa değerini geçmeyi başararak dünyanın en değerli halka açık şirketi oldu.  Apple'ın güçlü sonuçlar yayınladığı ancak tedarik zinciri kısıtlamalarına 6 milyar dolar kaybettiğini açıkladığı perşembe günü yayınlanan raporlarda kazançlarının düştüğü gözlemlendi. Salı günü Microsoft, Office, Windows ve bulut ürünleri tarafından değerinin ne kadar arttığını paylaştı.

CNBC'ye göre Cuma günkü piyasa kapanışında, Microsoft'un piyasa değeri neredeyse 2,49 trilyon doları gördü, Apple'ınki ise yaklaşık 2,46 trilyon dolarla kaldı. Bu, Microsoft'un Apple'ı ilk geçişi değil; Windows üreticisi, 2010'dan bu yana ilk kez 2018'de ve Temmuz 2020'de bir kez daha Apple'ın piyasa değerini aşmayı başarmıştı. 

Ancak Apple, 2018'de 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi ve sadece iki yıl sonra 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk ABD şirketi olarak bir süredir pazarlarda lider durumdaydı. Sonuçta bu liderliğin merkezinde iPhone yatıyor dolayısıyla Apple'ın yakın zamanda dünyanın en değerli şirketi unvanını geri alması yine iPhone saesinde olacak gibi gözüküyor.