Otomobil ve Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi Açıklaması Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanı gündeme ilişkin soruları yanıtladı. En merak edilen konulardan biri olan "Otomobil ve beyaz eşyada ÖTV indirimi gelecek mi?" sorusu da yanıt verdi.

Otomobil ve Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi Açıklaması Yapıldı

Bu yıl Türkiye otomotiv sektörü için zorlayıcı bir yıl oldu diyebiliriz. Döviz kurunda ki artıştan dolayı yükselen fiyatlara bir de ÖTV farkı eklenince zamlar inanılmaz seviyelere ulaştı. Öte yandan, çip krizi gibi nedenlerle araç bulunurluğunda ciddi sıkıntılar yaşanması da eklenerek büyüdü.

2021'in sonuna gelirken yüzde 50 ÖTV dilimine giren sadece bir veya iki model kaldığını görüyoruz. Çoğu otomobil yüzde 80'lik dilimde. Haliyle baz fiyatları bile 320 bin TL'nin üzerinde seyrediyor. Sektör temsilcileri ve tüketiciler, 2022 yılına umutla bakmak adına ÖTV indirimi istiyor. Aynı durum beyaz eşyalarda da geçerli. 

Bu konuda en net yanıt, katıldığı bir yayında ekonomi gündemini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den geldi. Nebati, otomobil ve beyaz eşyada ÖTV indirimi olup olmayacağı sorusuna hayır yanıtını verdi ve devamında "Araç satışlarında bir düşme yok, araç kuyrukları var. Talepleri karşılayamıyorlar, ÖTV'yi niye indirelim? Beyaz eşyada tarihi rekorlar kırılıyor ihracatta ve iç tüketimde, ÖTV'yi niye düşürelim?" dedi.

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yeni bir düzenleme olmayacağını da dile getiren Bakan Nebati, "Geçici olarak yapılan uygulamayı birileri sürekli uygulanmasını istiyor. Akaryakıtta eşel mobil uygulaması 2021'de uygulandı. Akaryakıt dolayısı ile zararı aracı olmayanlar neden üstlensin. Biz petrol üreticisi de değiliz doğalgaz üreticisi değiliz. 2023'te doğal gaz üreticisi olacağız ancak şu anda doğal gazı dövizle alıyoruz. 2022 yılında 55 milyar dolarlık ithalatımız var. Piyasa rahatlamış ve canlı, bu nedenle petrolde vergi indirimine gitmemizi gerektirecek bir durum yok." dedi.