PUZZLE TARİHÇESİ

Günümüzde küçükten büyüğe herkesin keyifli vakit geçirdiği bir aktivite olan puzzle yani yap-boz’un tarihçesi 18. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

PUZZLE TARİHÇESİ

Puzzle; 1760 yılında bir harita mühendisi olan John Spilsbury’nin İngiltere haritasını ilçeleri ayıracak şekilde bir el testeresi ile kesmesiyle ortaya çıkmıştır. Maun levhadan kesilen parçaları tekrar birleştirmenin çocukların zeka gelişiminin yanı sıra coğrafya bilgilerinin de pekişeceğini düşünen İngiltere Jingsaw Puzzle (Testere Yap-Boz) olarak adlandırdığı bu ilk puzzle serisini 1820 yılına kadar eğitimde kullanmıştır.

İngiltere’de bir süre sonra burjuva kesimin en sevdiği aktivitelerinden biri haline gelen Yap-Boz; gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde her kesime ve her keseye uygun bir şekilde üretilmekte ve popülaritesini hala korumaktadır.

MODERN ÇAĞDA PUZZLE

Modern çağda puzzle; fabrika gücünün de artması ile birlikte birçok farklı şekil, parça ve desen olarak üretilmektedir. 1800’lü yıllarda el ile kesilen puzzle parçaları hem çok uğraştırmakta hem de maddi olarak her kesime hitap etmemekteydi. Ancak karton baskı puzzle kesimin piyasaya çıkması ile birlikte puzzle yapmak herkese uygun bir hobi haline geldi. İlk ortaya çıktığı zamanlarda az parçalı olan puzzle; günümüzde 250 parçadan başlayarak 10.000 parçaya kadar ulaşabilmektedir. Renkli baskı sayesinde doğa manzaraları, deniz manzaraları, ünlü ressamların eserleri gibi pek çok seçeneğin yanı sıra kendi fotoğrafınızı bile puzzle haline getirebilirsiniz.

Puzzle yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi bir yerden bir yere taşınırken dökülen parçalar... Ünlü puzzle markaları bu durumun önüne geçmek için puzzle yapıştırıcısı, puzzle halısı gibi alternatif seçenekleri de puzzle severlere sunmaktadır.

Puzzle keyifli bir hobi olmanın yanı sıra uzmanlar tarafından Alzheimer, demans gibi hastalıklarında önüne geçmek için önerilmektedir. Çocuk gelişiminde de sıklıkla tercih edilen puzzle; çocuklarda zeka gelişimin yanı sıra görsel hafızayı da güçlendirmektedir.