Spotify, Yıl Sonuna Kadar 400 Kullanıcıya Sahip Olmayı Hedefliyor

Spotify'ın şu anda 172 milyon abonesi ve 381 milyon aylık aktif kullanıcısına yenilerini katmaya ve hızla büyümeye devam ediyor işte detaylar...

Spotify, Yıl Sonuna Kadar 400 Kullanıcıya Sahip Olmayı Hedefliyor

Şirket bugün en son kazanç bülteninde detayları kullanıcılarıyla paylaştı. Bu, geçen çeyrekte 165 milyon ücretli abone ve 365 milyon aylık aktif kullanıcıdan, her iki rakam da yıldan yıla yüzde 19 arttığının bir göstergesi. Spotify'ın bu çeyrekte beklediği abone sayısı ise dudak uçuklatacak cinsten.

Büyümeye bakarsak, Spotify'ın dünyadaki en büyük müzik akışı hizmeti olmaya devam ettiğini açıkça görebiliyoruz. Rakipleri arasında Amazon Music ve Apple Music abone sayılarını  düzenli olarak açıklamasa da Music Ally tarafından ortaya çıkan rakamlar, abone sayılarını sırasıyla 55 milyon ve 60 milyon olarak gösteriyor. Spotify, yıl sonuna kadar önceki tahminlerle uyumlu olarak aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya ve 177 milyondan fazla premium aboneye sahip olmayı hedefliyor.

Özellikle, bu çeyreğe bakarsak Spotify'ın kullanıcı başına ortalama geliri, geçen çeyrekte 4,29 Euro'dan (yaklaşık 4,98 ABD Doları) artarak 4,34 Euro'ya (yaklaşık 5,03 ABD Doları) yükseldi ve yıldan yıla yüzde 4'lük bir artış gösterdi. Genel olarak, bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 101 milyon €'luk zarardan 2 milyon €'luk bir kâr elde edilmiş durumda. 

The Wall Street Journal'a göre, podcast reklamcılığındaki büyüme, toplam gelirin yüzde 10'undan yüzde 13'üne yükselen kazançlar tarafından destekleniyor. Spotify, podcast'lerle etkileşime giren kullanıcılarının sayısının hızlandığını ve toplam tüketim saatlerindeki podcast payının bu çeyrekte "tüm zamanların en yüksek seviyesine" ulaştığını söylüyor. Platformdaki podcast miktarı, bir önceki çeyreğin sonunda 2,9 milyondan 3,2 milyona yükseldi. 

Rakamlar, herhangi bir büyük satın alma veya lansman ile işaretlenmemiş olan Spotify için nispeten sakin bir çeyreğin sonunda geliyor. Ek olarak şirketin Şubat ayında duyurduğu ve yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenen yeni CD kalitesinde akış katmanı Spotify HiFi'den hala bir haber yok.

Bunun yerine şirket, podcast yayıncılarının programlarına etkileşimli anketler ve Soru-Cevap ekleme yeteneğini yaygın bir şekilde kullanıma sunmak, çevrimdışı oynatma desteğine sahip bir Wear OS uygulaması yayınlamak ve yeni bir "Geliştirme" eklemek gibi bu çeyrek hizmetinde daha küçük değişiklikler yapmayı planlıyor.