Turkovac'ın Faz-3 Sonuçları Geldi!

Turkovac'ın Faz-3 sonuçları bugün açıklandı. Çinli Sinovac aşısı kadar etki gösterdiği kanıtlandı. Belirgin büyük bir yan etki tespit edilmeyen aşı hızla hastanelere gönderilmeye başlandı.

Turkovac'ın Faz-3 Sonuçları Geldi!

Yerli aşı Turkovac’ın Faz-3 sonuçları açıklandı. Aşının belirgin bir yan etkisi olmadığı belirtildi. Turkovac, acil kullanım onayı almış ve yaygın kullanımına başladığını duymuştuk.

Turkovac’ın Faz-3 aşamasında 1008 kişi üzerinde etkinlik yapılarak harekete geçildiğini söylemek istiyoruz. Bu kişilerin yarısına iki doz Turkovac, diğer yarısına ise iki doz Çinli Sinovac aşısı uygulanarak etkinliğin ne gibi sonuçlar vereceği yönünde detaylı çalışmalarda bulunuldu. Etkinlik analizi yapılan 1008 kişiden 69 kişi Covid-19’a yakalandığı gözlemlendi. Bunların 23 tanesi Turkovac sınıfındaydı. Turkovac’ta Covid-19 oranı yüzde 4,55 olarak saptandı.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Tanrıöver, aşının etkiinliği ve yan etkileri hakkında şunları söyledi:

"Hastaneye yatan yalnızca 3 hasta oldu. Bunlar da aşının koruyuculuk süresinden önce yakalananlardı. Güvenlik verilerimizi beklenen ve beklenmeyenler olanlar olarak ayrı ayrı takip ediyoruz. TURKOVAC kolunda beklenen yan etkilerin Coronavac'a göre biraz daha fazla olduğunu gördük. Yan etkileri evrelendiriyoruz. Kişide hasara, fonksiyon kaybına uğratmış mı, bunlara bakıyoruz. Evre-3 etkisi bir kişide oldu. O da bulantı, kusma vakası. Coronavac kolunda oldu. Aşı yerinde ağrı olduğunu söyleyebiliyoruz. İki aşıda da ciddi başka bir şey olmadı. TURKOVAC en az, Coronavac (Sinovac) kadar etkin ve güvenilir bir aşıdır. Çalışmalarımız, araştırmalarımız sürüyor."

Turkovac'ın etkinlik oranı hakkındaki soruya Prof. Tanrıöver, "Coronavac'ın etkinliği bu kadar, Turkovac'ınki şu kadar diyebileceğimiz durum yok. Dünyada artık kıyas ürünlerle yapılan çalışmalar var. Turkovac'ın en az Coronavac kadar güvenli ve etkin bir aşı olduğunu söyleyebiliriz." yanıtını verdi.

Turkovac aşısı yaptırmak isterseniz mhrs.gov.tr veya Alo 182 hattından aşı randevusu alabilirsiniz.